Fidel Castro Atatürk İçin Ne Dedi?

Tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz olan Fidel Castro, 1926 tarihinde dünyaya gelmiştir. 1945 senesinde Havana Üniversitesinde eğitim alan Castro bu okuldan hukuk doktoru olarak mezun olmuştur. Hayatını sürekli olarak devrimci hareketlerin içerisinde geçiren Castro daha sonraları 1947 senesinde Küba Halk Partisine dahil olmuştur.

1950 ve 52 tarihleri arasında avukatlık yapmış daha sonra da Temsilciler Meclisi seçimlerinde adaylığını koymuştur. Ancak yaşamının belli dönemlerinde karşıt güçler tarafından yargılanmış ve mahkûmiyet dönemleri yaşamıştır. Küba için önemli isimlerden biri olan Castro, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk için de hayranlık dolu sözler söylemiştir. Söyledikleri arasında şu detaylar dikkati çekmektedir:

 

‘ Atatürk büyük bir asker ve aynı zamanda büyük bir insandır. İngilizleri yeni ve fikir adamı olarak da tarihe geçmiştir. Çok önemli bir insan olarak tarih yazmıştır. Ben onun kurduğu gibi bir düzeni kuramazdım. Eskiden yapılanlara bakıyorum da Türkler çok iyi asker. İnsanlarınızdan da çok etkilendim.’ Gibi son derece önemli sözler sarf etmiştir.

 

Yorumlar