Mustafa Kemal ve Çanakkale Savaşı

18 Mart 1915’de Çanakkale Boğazı önlerinde cereyan eden, Akdeniz harekâtı ile başlayan savaş, İngiliz ve müttefikinin Fransız donanma üssüne yenilmesi ile 25 Nisan günü savaşın yeniden başlaması ve ikinci aşamaya gelinmesi beklenen bir savaş sürecine girilmiştir. Kara harekâtında umduğunu bulamayan, başarısız e tam manası ile cesaretsizlik örneği gösteren İtilaf devletleri Atatürk ‘ün deyimiyle ‘’tam manası ile kaçtılar’’ sözünün canlı kanıt niteliğindeki süreç çalışması olarak faaliyet gösterdi.


· Yarbay Mustafa Kemal Sofya ‘da askeri Ateşe görevinde iken,19. Tümen komutanı olarak bölgeye atanması,10 Aralık 1915 gününe kadar hem tümen hem de Anafartalar komutanı olarak sürece dâhil olması, konulanlık görevleri ile bu savaştaki başarısını kanıtlardı. Anafartalar Kahramanı olarak bir deha ve askeri koordinasyon hareketi, ileri görüşlülüğü ve savaş disiplini ile adından tarihte ve günümüzde hala söz ettirtmeyi başaran bir idealist lider ve asker adamı olarak Mustafa Kemal hafızalarda iz bırakmaya devam etmektedir.

· Mustafa Kemal ve Çanakkale Savaşı olarak birçok madalya almaya hak kazanan Mustafa Kemal, savaş içinde savaşın seyrini değiştirecek komutanlık becerisi ile adeta askeri birlik ve tümeni hayrete vardıracak düzeyde başarı örneği göstermiştir. Bu savaşta onunla beraber savaşı tozunu yutan komutan ve askeri birlikler; daha sonra Kurtuluş Savaşında üstün beceri ve askerlik deneyimi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş ruhu, başarı meşalesi ve idealist gerçekliğine bir kez daha hayran kalmışlardır.· Bundan sonra asker, komutan ve arkadaşları onun zekâsı ve ileri görüşlülüğü ile savaş ve yönetimi faaliyetlerine devam etmektedirler. Mustafa Kemal Ve Çanakkale savaşı, savaşın seyrini değiştiren karar ve yöntemlerle Çanakkale ruhunu yaşatan Mustafa Kemal; savaşa olabildiğince geç girilmesini arzu ederek, Almanya’nın durumunu en hızlı ve kolay yolardan öğrenmek istemiştir. Mustafa Kemal ve Çanakkale Savaşı dâhilinde Mustafa Kemal; ele alınan daha pek çok konuda savaşın başlarda ayrı bir boyut kazanmasına ve savaş taktikleri vermesi ile bilinçli bir savaş süreci için adeta ön ayak olmayı başarmıştır.

Savaş Yılları Ve Genel Bakış

· Savaş başladığında henüz Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da Askeri Ateşe olarak görev almakta iken; sonraları İstanbul’a başvurarak cephede aktif görev almak istediğini beyan etti. Emir gelince de hemen yola koyularak milli direniş hareketinde aktif rol aldı. Beşinci ordu komutanı Limon VonSanders’in bölgede birlikler dağılsın kararını ve düşmanı karşılama kararını yanlış bularak bu kararını ivedilikle Başkomutan Vekili Harbiye Nazırı Enver Paşa ‘ya aktardı. Bu durum bildirme serecine katılarak önemli bir askeri deha olarak savaşın setrini değiştirmeyi bildi.

Mustafa Kemal ve Çanakkale savaşı ve savaşın seyri her biri ayrı bir dinamik olan askeri sistem ve siyasi arena gerçekliği ile Mustafa Kemal; realist olduğu kadar, ileri görüşlülüğü, askeri bir disiplin karargâh ruhu ve teşkilat ataşesi olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Yorumlar