Mustafa Kemal Atatürk’ün Sevdiği Yemekler

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, çocukluğumuzdan bu yana pek çok özellikleri ile bize örnek olmayı başaran bir komutandır. Bize Cumhuriyetimizi bırakan, laikliği ve Demokrasiyi getiren ulu önder Atatürk, örnek davranışları ve hayatı ile her zaman takdir edildi. Mustafa Kemal Atatürk sade yaşamayı seven, abartıdan hoşlanmayan bir insandı. Birçok kişi Mustafa Kemal'in günlük hayatını merak ediyor. 


Mustafa Kemal hangi şarkıları sever, Mustafa Kemal hangi yemeklerden hoşlanır ve hangi içecekleri sever merak edilmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Türk mutfağında bulunan her türlü yemeğin damak tadına uyduğunu söylemiştir. Ülkemizin yemekleri herkes tarafından sevildiği gibi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından da sevilmekteydi. Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok sevdiği ve favorisi olan yemekleri bu yazımızda ele alacağız. İşte hayatı ile bize örnek olan, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği yiyecek ve içecekler.

Mustafa Kemal’in Sevdiği Yemekler

Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği yemekler arasında kuru fasulye bulunuyor. Özellikle etsiz kuru fasulye yemeği Mustafa Kemal tarafından seviliyordu. Mustafa Kemal yağlı kuru fasulye olarak nitelendiriyordu. Öğrencilik yıllarından bu yana kuru fasulye yemeğini yanında pilav ile tüketiyordu. Hem bulgur pilavını hem de pirinç pilavını seviyordu.Mustafa Kemal Atatürk fazla yemek yemeyen, sağlıklı beslenen bir kesildi kişiydi. tercihinde ise peynirli omlet favorisiydi. Bütün bu bilgiler Mustafa Kemal'in aşçısı tarafından söylenmiştir. Mustafa Kemal ıspanaklı börek seviyordu. Annesinin yaptığı ıspanaklı börek Mustafa Kemal'in en çok tercih ettiği börek türlerinden birisiydi. Mustafa Kemal Atatürk içkilerden ise rakıyı seviyordu. Rakının yanında ilk fava adı verilen mezeyi tüketiyordu. Mustafa Kemal Atatürk, Türk mutfağına aşıktı. Kemal Atatürk herkesin günümüzde sevmediği bamya yemeğini seviyordu. Etli bamya yemeği Mustafa Kemal'i favorileri arasındaydı. Mustafa Kemal Atatürk etli bamya yemeğini, yanında yoğurt ile tüketiyordu.

Ev Yemekleri Her zaman Favoriydi

Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok sevdiği ve tercih ettiği yemekler arasında karnıyarık yemeği bulunuyor.Karnıyarık yemeğini Mustafa Kemal Atatürk, pirinç pilavı ile tüketiyordu . Mustafa Kemal Atatürk karnıyarık yemeği ile cacıkta tüketiyordu. Mustafa Kemal'in en çok sevdiği ve tercih ettiği yemek karnıyarıktır. Kemal Atatürk tatlı yemeği sevmiyordu. Tatlı tercihleri arasında bir tercih yapması gerektiğinde, irmik tatlısını tercih ediyormuş. Mustafa Kemal Atatürk farklı lezzetleri denemeye açık olan birisiydi. 


Yurtdışına gittiğinde Kuşkonmaz adlı yiyecek ile tanıştı. Kuşkonmazı beğenen Mustafa Kemal Atatürk, tohumunu Türkiye'ye getirdi. Bahçesinde Kuşkonmaz yetiştirmeyi başardı. Kuşkonmazı haşlayarak ve yoğurtla tüketmeyi severdi. En son olarak Mustafa Kemal Atatürk vefat etmeden önce hangi yemeği istemiş tartışılıyor. Fakat şu bir gerçek ki ölmeden önce enginar yemeği istemiş. Enginar İzmir'den Mustafa Kemal'in Atatürk vefat etmeden yetişememiş. Mustafa Kemal Atatürk enginar yemeğini tüketmeden hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Yorumlar