Atatürk’ün Özel Hayatı

Mustafa Kemal, 1913 ve 1914 senelerinde Sofya’da ataşe militer vazifesini görmektedir. Atatürk’ün özel hayatı ilk olarak bu dönemde Nazmiye Atiç’e evlenme teklifinde bulunmasıyla gerçekleşir. Nazmiye Atiç ise Vidinli Kurtbey ailesindendir. Atiç, Mustafa Kemal’in evlenme teklifine sıcak yaklaşmayarak teklifi kabul etmemiştir. Bu red cevabının gerekçesi ise dönemde gerçekleşen olayların tedirginliğini üzerinden atamamasıdır. 

Atatürk’ün Özel Hayatı Sofya

1913-1914 senelerinde Sofya’da bulunan Mustafa Kemal’in hayatına birçok kız girer. Bunlardan bazıları milletvekillerinin kızları bazıları ise başbakanların kızlarıdır. Atatürk’ün Sofya’daki aşk macerasına eşlik edenlerin listesi aşağıdadır.

· Hilda Christianus

· Mara Dimitrina (Harbiye nazırının kızı)

· Nicolina Radoslavof (Bulgar Başbakanı’nın kızı)

· Elena Akçof (Milletvekili Dino Akçof’un kızı)

Bu bir yıllık süreçte Atatürk’ün özel hayatı Sofya macerasına hiç beklenmedik bir anda Nazmiye Atiç de katılır. Mustafa Kemal Atiç ile tanışarak ilişkilerine kısa sürede son verirler. Mustafa Kemal’in Nazmiye Atiç’e evlenme teklifi ettiği sırada, Atiç henüz 17 yaşındadır. 


Mustafa Kemal’in bu evlilik teklifi için ise tek şartı nikahın hoca tarafından kılınmasını istememesidir. Fakat Nazmiye Atiç nikahının bir imam tarafından kılınmasını istediği için teklifi kabul etmemiştir.

Atatürk’ün İlk Göz Ağrısı

Mustafa Kemal ilk aşkını askeri okulda olduğu yıllarda yaşamıştır. Bu aşkını ise yakın arkadaşı Nuri Bey’den başka biriyle paylaşmaz. Mustafa Kemal’in Nuri Bey’e sürekli sevdiği kişiden bahsetmesi bir gün Nuri Bey’i bunaltır. Nuri Bey arkadaşı Mustafa Kemal’e yetti artık diyerek Zübeyde Hanım’a söylemesi ve kızı ailesinden istemesi gerektiğini dile getirir. Fakat ortada bir sorun vardır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk kızı tek taraflı seviyordur. Kızın haberinin olmaması Atatürk’te acaba beni beğenecek mi endişesini de oluşturur. Bu hissin endişe olmasının en büyük ispatı ise kızın Atatürk’e en küçük bir umut ışığı bile yakmamasıdır. Atatürk’ün ilk göz ağrısı olan bu kızın adı Müjgan’dır. Daha sonraki yıllarda Manastır İdadisi’ne kayıt yaptıracağı zamanda Hatice adlı bir kız ile tanışır. Bazı kaynaklarda Atatürk’ün hayat arkadaşı olarak düşündüğü tek kişinin Hatice olduğu ifade edilmektedir.

Hatice ile Atatürk’ün arasındaki ilişki, Hatice’nin Mustafa Kemal’in tarih kitabının arasına bir karanfil bırakmasıyla başlar. Zübeyde Hanım hemen kızı oğluna ister. Fakat Atatürk yine bir hüsranla karşı karşıya kalır. Çünkü kızın annesi bir subaya özellikle ittihatçı kimliğe sahip olan birine kızını vermek istememektedir.

Atatürk’ün Aşkları

Selanik Merkez Kumandanı olan Şevki Paşa’nın Emine adında bir kızı vardır. Mustafa Kemal Emine ‘ye idadinin son sınıfındayken ders çalıştırır. Bu ders çalışma serüveni aşka dönüşse de Atatürk bir süre sonra gönlünü Romen kızı Fani’ye kaptırır. Atatürk’ün aşkları listesine adını yazdıran Emine bu durumun yaşanmasından sonra Atatürk ile ayrılır.

Atatürk Latife adlı bir kadınla evlenir. Kuzeni Fikriye Hanım’ın Atatürk’ e karşı duygusal bağ kurması üzerine Latife Hanım Fikriye Hanım’ı köşkten attırır.

Yorumlar