Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Okuduğu Okullar Hangileri? Yazımızla birlikte Atatürk’ün Okuduğu Okullarla ilgili detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz. İşte Atatürk’ün Okuduğu okullar

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Sırasıyla

Atatürk’ün Okuduğu Okullar listesi ile birlikte, hangi okulda ne kadar eğitim gördüğünü ve eğitimiyle ilgili tüm detayları görebilirsiniz. İşte Atatürk’ün okuduğu okullar listesi…

1. Mahalle Mektebi

Mustafa Kemal Atatürk ilk olarak annesi Zübeyda Hanım’ın yoğun isteğiyle Mahalle Mektebi’nde eğitim almaya başlamıştır. Annesi ve babası eğitim konusunda ters düşüncelere girmişlerdir. Babası normal bir ilkokula gitmesini isterken, annesi dini eğitim almasını istiyordu. Atatürk bu vesileyle 1887 yılında Mahalle Mehtebi’ne gitti.

2. Şemsi Efendi İlkokulu

Atatürk’ün okuduğu okullar listesinde yer alan 2. Okul Şemsi Efendi İlkokulu oluyor. Geleceği oldukça parlak olan ve zeka bakımından sınıf arkadaşlarının oldukça üst seviyesinde olan Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenleri tarafından en sevilen isimdi. 


Atatürk bu okulda okurken babası hayata gözlerini yummuştur. Zübeyde Hanım 3 çocuğu ile birlikte Selanik’in yakınlarında yer alan Lankaza’dasubaşılık yaparak geçimini sağlayan kardeşi Hüseyin Efendi’nin yanına gitmiştir. Hüseyin Efendi, Atatürk’ün dayısıdır.

3. Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu okullardan 3.sırada yer alan okulu Selanik Mülkiye Rüştiyesi’dir. Bu okul günümüzde 4-8. Sınıf arası eğitim veren ortaokul niteliği taşımaktadır. Atatürk, bu okulda görev yapan Kaymak Hafız isimli bir matematik öğretmeninin kendisine sopayla vurmasıyla birlikte okuldan ayrılma kararı almıştır.

4. Selanik Askeri Rüştiyesi

Mustafa Kemal Atatürk, Selanik mülkiye rüştiyesinin sonrasında, Selanik Askeri rüştiyesine geçiş yapmıştır ve çocukluk yıllarından itibaren tek hayali olan Askerliğe, bu sayede ilk adımını atmıştır. 1893 ila 1895 yılları arasında bu okulda eğitim görmüştür. Askerlik mesleğini oldukça seven Atatürk, burada da en gözde öğrenci olmayı başarmıştı.

5. Manastır Askeri İdadisi

Mustafa Kemal Atatürk, bugünkü liselerin düzeyinde olan Manastır Askeri İdadisinde eğitim görmeye başlamıştır. Manastır Askeri sınavlarına girmiş, sınavları kazanmayı başarmıştır. 


Selanik’ten ayrılarak Manastır’a geçiş yapıp bu okula başlamıştır. Yıllar 1898’i gösterdiğinde bu okuldan başarıyla mezun olmuştur.

6. Harp Okulu

Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu okullar listesinin 6. Okulu Harp Okulu olmaktadır. Manastır Askeri İdadisi’nden başarılı bir şekilde mezun olan Kemal, Harp Okulu için İstanbul’a geçiş yapmıştır. 13 Mart 1899’da piyade rütbesiyle girmiş, Teğmen rütbesiyle mezun olmuştur.

7. Harp Akademisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Okuduğu okullar listesinde yer alan son okul Harp Akademisi olmaktadır. 10 Ocak 1902 tarihinde Harp Akademisi’ne Teğmen rütbesiyle başlayan Mustafa Kemal, burayı da 1905 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak bitirmiştir. Ardından ise aktif görevine başlamıştır.
Mustafa Kemal’in Okuduğu Okullarda Sahip Olmayı Başardığı Rütbeler ve Tarihleri

1- 1902 – Teğmen (Harp Okulu)

2- 1905 – Yüzbaşı (Harp Akademisi)

3- 1907 – Kıdemli Yüzbaşı (Okul Sonrası Görev Esnasında Almıştır)

4- 1912 – Binbaşı (Okul Sonrası Görev Esnasında Almıştır)

5- 1915 – Albay (Okul Sonrası Görev Esnasında Almıştır)

6- 1916 – Tuğgeneral (Okul Sonrası Görev Esnasında Almıştır)

7- 1917 – Tümgeneral (Okul Sonrası Görev Esnasında Almıştır)

Yorumlar