Atatürk’ün Mezarının Taşınması

Ulu önder Atatürk’ün Etnografya müzesinden Anıtkabir'e taşınması; ölümü ve matem gününü aratmayacak şekilde ulusu yasa boğan derin elem içindeki üzüntüsü, derin sessizlik içinde Mezarın taşınması süreci başlatılmıştır. Böylece adeta Atatürk çıkıp gelecek, yaşadığı hissine kapılan çok sayıda yurttaşın gözyaşları arasında taşıma ve defnetme işlemi dikkatli ve sessiz adamlarla gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bekleyen vatandaşlar, asker, devlet büyükleri ve tabutun askeri komuta zinciri her biri pür dikkat bekliyor verilen emirler doğrultusunda yeniden gözyaşları içinde naşı hareket ettirdiler. 


· Atatürk’ün mezarının taşınması bünyesinde hayat durmuş; Anıtkabire doğru yolculuk başlamıştı. 4 Kasım 1953’te geçici kabrin açılış töreninde Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan, Adnan Menderes, Genel Kurmay Başkanı MuriYamut, eski meclis başkanı Abdülhalik Renda, Cumhurbaşkanlığı genel kâtibi Nurullah Tolon, Eski genel kâtip Kemal Gedelec, Ankara valisi kemal Aygün ve belediye başkanı Atıf Benderlioğlu katıldı.

· Tören tüm siyasi, askeri ve kamusal merkezli devlet büyükleri ile ivedilikle sürdürülmeye başladı. Kabrin açılışında Erkek teknik sanat okulu ve teknik enstitüsü öğretmenleri görev aldı. Saat 8.05’te başlatan kabir açılış töreninde mezarın üstten ve yan tarafında yer alan mermer levhalar dikkatli bir şekilde çıkarılarak mezarın üzerindeki 80 santimetre kalınlığındaki toprak tabaka küçük küçük tabakalar hâlinde toplanarak sonradan Anıtkabire götürülmesi için kâğıt torbalara alındı.

· Atatürk’ün mezarının taşınması, Toprağın altındaki döşemeler kaldırılarak geçici kabri boydan boya kaplayan ve önemle çevrelenmiş korunaklı bölge çelik kapaklar kaldırılarak Atatürk’ün Türk bayrağına sarılmış tabutu ortaya çıkarıldı.500 kg ağırlığındaki tabut önceden yapılan sal tertibatı ile çekilerek Etnografya müzesindeki bir katafalka konuldu. Atatürk’ün mezarının taşınması, kabrin açılışında hazır bulunan heyet katılımı ile bir protokol hazırlanıp imzalandı. Kız teknik öğretmem okulunun hazirlafigi6 bayrağın naaş üzerine sarılması ile 5 gün boyunca tüm öğrenci, general, subaylar, askeri konuta zinciri, sivil generaller, devlet erkânı geçidi ve daha pek çok resmî protokol geleneği nöbet tutarak törende yer aldı.
Taşınma Süreci Ata’ya Son Görev

Top atışları eşliğinde naaş top arabasına yerleştirildi. Top arabasına kara e ve hava harp okulları bando sancağı, flamalar, tören komutanları, bölük ekibi ve daha pek çok askeri personel naşa eşlik etti. Bayrakları taşıyan gençler izci alayı komutasındaki bölük birliği ile adeta naşın bekçisi ve güvenlik eri teknik pers ineli görevini üstlenerek güvenlik koridoru oluşturdular. Atalarına olan son görevini yaparak, vicdani olarak sorumlu oldukları ve şükran duydukları Atalarını saniye ve dakikalarca adım adım takip ettiler. Kortej 12.15 ‘de Anıtkabire ulaştı Aslanlı yoldan çıkan naaş, seref Holüne yerleştirilerek koyu vişne rengi katafalk üzerine koyuldu. Kürsüde konuşma yapıldıktan sonra 13.30 sularında naaş Mehmetçiğin ellerinde ebedi istirahatgâhına indirilerek Atanın son yolculuğu ona duyulan elim sevgi ve şükran duyguları ile bir kez daha canlanarak tören kortej çalışmalarının sonuna geldi. 
 
Anıtkabir Devlet Geleneği Atanın Son İstirahat Evi

Anıtkabir de sonsuz istirahatına çekilen Atatürk, her yıl binlerce ziyaretçisi, resmi gün ve geleneğinin bir parçası olarak; çocuklar, gençler, yaşlılar ve daha pek çok yerli ve yabanci5 turist akimine uğrayan Anıtkabirde, ziyaretçilerini kabul etmeye devam etmektedir. Atatürk’ün mezarının taşınması ve bu çerçevede Atatürkçülük, anıtkabir ve naaş hizmeti her biri kendi içinde ele alınan milli bir geleneğin yaşatılan bir vatan sevgisinin gerçek bir kanıtı olarak dünya basının önünde bir kez daha önemle anılarak; mezar taşıma süreci resmedilmiştir.

Yorumlar