Atatürk’ün Çocukluğu

Atatürk ile ilgili merak edilen en önemli konulardan biri, şüphesiz Atatürk’ün Çocukluğu olarak dikkat çekmektedir. Atatürk’ün Çocukluğu ve yaşamı birçok insanın ders çıkarabileceği şekilde gerçekleşmiştir. Peki, Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili detaylar nelerdir?

Atatürk’ün Babasının Öldüğü Dönem

Zübeyde Hanım, oldukça genç yaşta babasını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk ile kardeşi Makbule’yi almış; sonrasında kardeşi olan Hüseyin Ağa’nın yanına sığınmıştır. Sonrasında ise Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim hayatının yarım kalmaması, eğitimden kopmaması için Selanik’e tekrardan gelmiştir.
Selanik Mülkiye Rüştiyesi Dönemi

Yıllar 1984’ü gösterdiğinde Mustafa Kemal Atatürk henüz 13 yaşındayken, Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne başlamıştır. Atatürk’ün Çocukluğu tam anlamıyla burada başlamıştır. Atatürk, orada bulunan matematik öğretmeninin (Kaynak Hafız) gösterdiği sert disiplinle birlikte farklı bir okula geçmiştir. Bu okul ise Askeri Rüştiye’dir.
Selanik Askeri Rüştiyesi Dönemi

Selanik Askeri Rüştiyesi; düzenli, yüksek düzeyli ve disiplinli eğitimiyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün Çocukluğu sıralarında gelişimine en büyük yardımı dokunan okuldur. Matematik Öğretmeni olan Yüzbaşı Üsküplü Mustafa Efendi, kendi isminin de Mustafa olması sebebiyle Atatürk’e, “Kemal” ismini vermiştir. Mustafa Kemal, isminde yer alan “Kemal”e bu şekilde sahip olmuş ve bundan sonra hep Mustafa Kemal olarak anılmıştır. 

Rüştiyeyi yüksek başarıyla bitiren Mustafa Kemal Atatürk’ün Çocukluğu her geçen gün gençliğe doğru gitmektedir. Yıllar 1896’ı gösterdiğinde Manastır Askeri İdadisi’ne geçerek eğitim hayatına burada devam eden Atatürk’ün Çocukluğu, yine bu okulda da oldukça anı sahibi olmuştur.

O dönemler Manastır, Makedonya üzerinde yer alan kalabalık asker grubunun bulunduğu, birçok Balkan ulusunun milliyetçi akımlarının etkisi altında bulunan bir ordu ve vilayet merkezi olarak dikkat çekiyordu.
Manastır Askeri İdadisi Dönemi

Manastır Askeri İdadisi’nde İttihat ve Terakki Partisi’nin en ünlü hatibi olan Ömer Naci, o dönemler Mustafa Kemal Atatürk ile sınıf arkadaşıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün fikri açıdan gelişiminde çok önemi bir rol oynamıştır. Şiire, edebiyata ve hitabete Ömer Naci sayesinde ilgi duymaya başlamıştır. Fakat, Mustafa Kemal Atatürk bunlara ilgi duyarken Türkçe öğretmeni; onu askerlikten uzaklaştıracağı gerekçesini öne sürerek; şiirle ilgilenmesine yasak getirmiştir.
Makbule Atadan’dan Atatürk’ün Çocukluğu

Mustafa Kemal Atatürk, ilk olarak Mahalle Mektebi’nde eğitim – öğretim hayatına başlamış ve ardından babasının isteğiyle birlikte Şemsi Efendi Mektebi’ne geçiş yapmıştır. 1888 yılında, henüz 7 yaşında olan Mustafa Kemal Atatürk babasını kaybetmenin hüznünü yaşamıştır. Bir süre dayısının yanında kalan Atatürk, bu dönemde eğitimden geri kalmıştır. Makbule Atadan’ın anılarına bakıldığında, Mustafa Kemal Atatürk; kardeşleri Makbule ve Naciye ile en çok ceviz oyunu oynamayı severmiş. Bunun yanı sıra Atatürk’ün Çocukluğu ile ilgili anılara bakıldığında saklanbaçı da çok fazla oynadığı bilinmektedir.

Atatürk’ün Çocukluğu çok hareketli geçmiştir. Kız kardeşleri ile sürekli oyunlar oynayıp şakalaşan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aslında mizaç olarak sert bir yapıya sahip olsa da, ailesine asla bu sert mizacını göstermezmiş. Atatürk’ün Çocukluğu tamamıyla at ve silaha karşı büyük ilgiyle geçmiştir. Tahta parçalarından tabanca ve tambura yaparak oynadığını anlatan Makbule Atadan, kardeşinin ise her türlü oyuncağı sevdiğini; kendisine “Makbuş” olarak hitap ettiğini söylemektedir. Makbule Atadan, aynı zamanda Zübeyde Hanım’ın Mustafa Kemal Atatürk’e, “Sen asker olacaksın, Asker korkar mı hiç?” diyerek onu sürekli dizginlediğinden ve korkusuz olmasını sağladığından da bahsediyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğu bugüne kadar uzanan anılar, kitaplar, söylentiler ve söyleşilere göre bu şekilde geçmiştir. Asla pes etmeyen ve her zaman gelişimini devam ettirmeye odaklanan Mustafa Kemal Atatürk ve ona her konuda, her zaman destek verip sırt olan Zübeyde Hanım’ın yaşamı bu şekildedir.

Yorumlar