Atatürk’ün Aldığı Sayısız Nişane Ödülleri

Zaferden zafere koşan bir liderlik vasfı, idealist ve vizyon er bir kimlik ve ileri görüşlülük bilinci azimli ve kararlı bir devlet adamlığı disiplini ile Atatürk;askeri olarak komuta akademisi ve tuttuğunu koparan bir karizmatik liderlik modeli ile ödüllerin ana merkezinde olan bir kişiliktir. Atatürk’ün ödülleri kapsamında; Mustafa Kemal Atatürk, milli direniş ve milli istiklal meşalesinin son büyük parlayan ışığı olarak ödülden ödüle nam salarak onur ve nişanelerine her savaş ve kazancına bir yenisini daha eklemiştir. 


· Mustafa Kemal, adeta ödüllerin arşiv ve koleksiyonunun zengin bir parçasına sahip olacak kadar çok sayıda onur ödülüne ve armağan nişanelerine sahiptir. Atatürk’ün ödülleri kazandığı savaş ve ganimetlerinin yanı sıra şeref ve madalyonları olarak da ödül arşivine yeni bir soluk getirmiştir. Ayrıca manevi kızları Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen vb.nin hediye ettiği her türlü eşya Anıtkabirde korunmaya devam etmektedir.

· Atatürk; aldığı ödül ve ustun başarı nişaneleri ile adeta bir Ulusun nasıl yeniden şaha kalktığının gösteriye sunulduğu üstün başarı heykeli -büstü sembolüdür. Atatürk’ün ödülleri araştırıldıkça daha çok bilgi ve nişane zenginliği ortaya çıksa da ödül geçidi şu şekilde kaynaklarda yerini almaktadır:
Madalyalar bakımından;

· 2. Abdülhamit’in verdiği Mecidiye nişanı; Atatürk’ün sunduğu üstün hizmetlerinden dolayı gümüş bir madalya niteliğindeki nişane, 25 Aralık 1906 da verilmiştir. Osmaniye nişanını 5. Mehmet vermiştir. Gönüllü olarak Trablusgarp’ta gösterdiği başarılar bunun en büyük kanıtı olmuştur. Gümüş olarak verilen bu nişan 6Kadim 1912 de verilmiştir. 


· ’’Legion d ‘honneur’’ Fransa tarafından verilmiş bir nişan olarak, Akdeniz Mürettep kuvvetler komutanlığında gösterdiği başarı ve zaferleri ile 11 Mart 1914’te verilmiştir. -5. Mehmet tarafından verilen Osmaniye nişanı gümüş nitelikte olup Tekirdağ da 19. Tümende gisterdigi6 başarılar neticesinde 30 Nisan 1915 ve verilmiştir. Atatürk’ün ödülleri ayrıca,- Aziz Alexandr nişanı Çanakkale savaşında gösterdiği üstün başarılı hizmetler neticesinde verilmiştir. Tarihi 23 Mart 1915’tir. -imtiyaz Madalyası bir diğer nişanlarındandır.

· Bu ödülün en büyük nedeni 19. Tümen komutanlığı görevindeki üstün başarıları olmuştur. 30Nidan 1915’te verilen bu madalya; sonrasında daha pek çok ödüle daha ön hazırlık niteliği oluşturmaktadır.
Diğer Madalyalar Ve Tarihi Önemleri

.  Liyakat ve İstiklal madalyaları, mecidiye nişanları, sadakat gümüş madalyaları, hizmet madalyaları, Kurtuluş savaşında gösterdiği olağanüstü başarı İstiklal madalyası bunlardan sadece bazılarıdır.

.  Bu ödüller, milli şuur ve bilincin yeniden canlandırılması bakımından belki de en ulvi ve değer taşıyan özgürlük meşalesi özelliği taşımaktadır. Atatürk’ün madalyaları her biri ayrı başarının ve özverinin, çabanın, milli duygu ve kültürel ülkü birliği geleneğinin ortak bir parçasıdır.

Atatürk’ün ödülleri; geleceğin onur nişanesi niteliğindeki ödülleri kazanılan zaferler arşivinin de gözler önüne serilmesinde adeta kanıt niteliğindedir. Ödüller; tarih bilimi ödül ve müze programları çerçevesinde korunarak güncelliğini korumaktadır.

Yorumlar