Atatürk’ün Köpeği Foks

Atatürk başarılı, idelalist vasfı; bir o kadar çağlar boyunca tüm dünyayı etkileyen derin fikir adamlığı kimliğinin yanı sıra aynı zamanda hayvan sever bir kişilikti. Hayvanları severdi fakat köpeklere karşı ayrı bir hassasiyeti vardı. Atatürk Bulgaristan Ataşe militerliğinden döndüğü sırada, oradan Alp adında güzel ve kendini sevdirmesini bilen bir köpek getirmişti. Köpekleri, hep yanında bulundurduğu gözlerden kaçmayan Atatürk, Çanakkale savaşında da köpeğini yanına getirmiştir. Bu bilgiler belge niteliğindeki kaynaklardan alınmıştır.


· Kurtuluş savaşı yıllarında Alber adılı köpeği sahiplenmişti. Alberibn Yunan komutanlarının birinin ortadan kayboluşu Atatürk’ün en duygusal yönü; köpeğin sarı ve beyaz renkteki av köpeği oluşu ve korunmaya muhtaç olması onu en çok etkileyen taraflardandı. Alber öldüğünde bir hayli üzülen Atatürk artık yeni bir köpeğe sahip olacaktır. Yeni köpeği Foks; onun en çok sevdiği köpeği ve sığındığı bir dost olarak yanında yaşamaya başlar.

· Atatürk’ün köpeği Foks onunda yanında yatar. Her gittiği yere Foks’u da götüren Atatürk artık geldiğini haber veren bir haberci gibi her gittiği yerde ondan önce ortama atlayan, kendini sevdiren bir köpeğe sahip olmuştur. Foks Atatürk’ün yanında olduğunu salondaki tüm misafirlere göstermeye başlamıştır. Yurt gezilerinde bile Atatürk’ün yanında ayrılamayan Atatürk’ün köpeği sadık, koruyucu ve çevresine neşe saçan bir köpektir.
Sahip Olma Süreci,

Foks’un sahiplenme süreci her kaynakta ayrı bir şekilde ele alınmaktadır. Kılıç Ali anılarında yer verdiği anekdotlarda Foks’u bir Samsun seyahatinde deniz koyuna açılırken arkadaşı Deniz Bozok’la deniz feneri yakınlarında gezinti turu sırasında gördüklerini anlatmıştır.

· Köpeğin sahibinden rica ederek Atatürk’e hediye ettikleri ayrıca kaynaklar içinde arşiv niteliği taşıyan bilgiler arasındadır. Cemal Grand anılarında Foks’tan bahsederken; Foks daha yavruyken Yalova’da seyyar satıcılık yaparak geçimini bu şekilde sağlayan Hasan Efendi’den 50 lira gibi önemli sayılabilecek bir meblağa satın aldıklarını söylemiştir. 


· Başka bir arşiv çalışması belge niteliğindeki kayıtlarda ise; Bir büyük ve ihtişamlı bir devletten Gaziye hediye dildiği söylenmektedir. Atatürk’ün köpeği Foks kaynaklarda alış süreci ve nitelikleri birbirinden farklılık arz etse d e bilinmesi gerekenin aslında sevilen ve herkesçe aranılan nitelikte bir hayvan oluşudur. Fosk’un bütün hayvan severlerin dostu olduğu gerçeğinin bilinmesi sahiplenme sürecinin en büyük kazancı olmuştur.
Fiziki Yapısı Ve Güzel Huyları

Araştırmalara göre değişen ve her biri farklı nitelik ve özelik sunması bakımından birbirinden ayrılsa da genel kanı; Renginin kahverengi, cinsiyetinin erkek olduğudur. Irkının ise Puanter yapısında olup; bir başka rivayete göre tüyleri çok güzel bir görüntüye sahip olan bir sokak köpeği olarak kaynaklarda geçmektedir.

Atatürk’ün köpeği; çok sadık, sert, pek yaman, iyi koruyuculuk özellikleri olan ve mükemmel yetiştirilmiş, çok sadık bir köpekti. Yabancılara karşı Atatürk’ü koruyan, muhafız nitelikleri, terbiye edilen niteliği, yaramaz ve zaman zaman çiftliğe gittiği sırada sert ve huysuz olan bir köpek olması; kaynaklardaki yerini ve Foks’un özelliklerini tanımlama niteliğini güçlendirmiştir.

Yorumlar