Atatürk Ve Rukiye Ekin


Atatürk dönemi politikaları savaşlar, devletler, denge politikaları ve birbirinden esrarengiz siyasi olayların vukuu bulduğu bir süreç olarak tarih sahnesindeki yerine damga bırakmıştır. Savaş terminolojisi hukuku değişmeyen konuların başında gelmektedir. Atatürk bu süreçte eşsiz başarısı devlet adamlığı ve askeri ve siyasi karar kabiliyeti, ideolojisi, milliyetçi ruhu ve ileri görüşlülüğü ile ışıldayan bir dimağ olarak yüz yıllardır tüm dünyanın hafızasında iz bırakmış bir liderdir. 


Atatürk’ün başarılı geçmişi sadece askeri ve siyasi devrim aşamaları ile değil doğaya, insana, hayvana olan sevgisi ile de çokça konuşulan bir liderlik vasfı olarak güncelliğini korumaktadır. Atatürk sahiplendiği birçok manevi çocuğunu üstün karakter ve başarılı bir kariyer planı kazandırmıştır. Bu düşünce sistemi ile adeta çocukların eğitim planını yeniden yapılandırmayı bilmiş, kariyerinde zirvede, vizyon er ve dünyanın konuşacağı birere kahraman olarak ülkeye ve topluma kazandırmayı başaran, dünyaya nadir gelen liderlerdendir.

Rukiye ekin Atatürk ve Rukiye Ekin olarak çokça anılmakta, tarihin sayfalarında manevi kızı olarak geçmektedir. Atatürk topluma kazandırdığı manevi çocuklarıyla bir anlam da ülkenin hizmetkârı ve bilimsel anlamada zirveye oturan bir bilim adamı kuşağı yaratmıştır. Sanat, teknik, bilim kültür, siyaset, tarih ideoloji, sosyoloji ve daha pek çok kültür sosyal ve teknik kategorinin uzmanlarını toluma kazandırarak zengin bir kültürel miras örneği sunmuştur.
Öğrenim Hayatı Ve Atatürk’ün Kazandırdıkları

Sabiha Gökçen gibi Rukiye Ekin ‘de Atatürk’ün kanatları altında olan koruma altına alınmış manevi kızlarındandır. Seydişehir doğumlu olan Rukiye Ekin, babası kurtuluş savaşı yılarlında Atatürk’le tanışarak; Cumhuriyet’in ilk yılarlında Atatürk tarafından Anakara’ya getirilmiş, bakımı ve öğrenimi konusunda sıkı bir özel öğretmen ve işbirliği ile Çankaya İlkokulunda öğrenim görmüştür.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinde okutulan Rukiye Ekin,Atatürk Ve Rukiye Ekin olarak anılmaktadır. Rukiye Ekin, Atatürk’ün kişisel kimliğine, karakterine ve bilimsel boyutta öğrenimini şekillendiren çok önemli bir manevi babalık görevi ve vefası göstermiştir. Atatürk Orman çiftliği koruma birliği komutanı Hüsni Bey ile evlendirilmiştir.Rukiye inan edinilen bilgiler ve kaynak arşiv taramalarından çıkan sonuçlara göre yardımsever oluşu, Atatürk’e olan vefası, sevgisi ile Doğudaki çoğu öğrenciye kitap gönderen yüce gönüllü bir akil kadınlardan birisi haline gelmiştir. Atatürk ‘ün onu hayata kazandırdığı eğitim hayatı ve düğün masraflarını dahi onu karşıladığını anlatan, kendi söyleyişi ile hazırlanan daha pek çok bilgiyi, hikâye ve anı resitali partalından bulabilesiniz.
Cumhuriyet Kadını Olma Vasıfları Bakımından ‘’Rukiye Ekin’’

Atatürk ve Rukiye Ekin olarak tarihte adından sıkça söz ettiren Rukiye ekin; hayatını bir oğlunun olmasın ardından ikiz torunları ile mutlu bir hayat yaşayarak devem ettirmiştir. Zamanla Nişantaşı’nda yaşamını sürdüren, her karesi Atatürk’le dolu gerçek bir Cumhuriyet kadını olarak tarihteki yerini zengin kültür bilinci ile almayı başarmıştır.

Rukiye Ekin; Milli ruh ve Atatürk sevgisi ile hayatını sürdüren tüm iş ve eğitim sürecini bu amaçla temellendiren, Atatürk’ün manevi kızı niteliğindeki tarihteki sahnesinde etkin bir şekilde yer alarak, onun nadide çiçeklerinden birisi olarak kalmayı başarmıştır.

Yorumlar