Atatürk Ve Cumhuriyet

Bugün 96. yılı kutladığımız cumhuriyetin ilanı Atatürk’ün kendi eseri olan Nutuk’ da Yeni devletlerin ortaya çıkma durumlarına ilişkin çok anlaşılabilir yalın bir biçimde gelecek nesillere aktarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatımıyla 28 Ekim günü geç saatlerde CHP yönetimi tarafından toplantı Cumhuriyet Halk Partisi yönetim kurulu başkanı Fethi Okyar’ın parti adına Bakanlar kurulu aday listesini hazır bir şekilde olduğunu konuya ilişkin parti genel başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün görüşünün alınması için davet ettiklerini aktarmıştır. 


Hazırlanan listeyi karşı göz gezdirdiğin de Atatürk, listenin tamamını uygun bulduğunun ancak listede bulunan isimlerin görüşlerinin alınması gerektiğini ilişkin fikrini sunup kişilerin bu durumu kabul edip etmeyeceği durumu sorulmasını istedi. Parti üyeleri teklifi kabul ederek söz gelişi de olsa listede bulunan Yusuf Kemal bir listede dışişleri bakanlığı olarak görev almasına ilişkin davet edildi. Yusuf Kemal Bey, listede var olan göreve gelemeyeceğini bildirmesinin ardından ulan Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet Halk Partisi yönetim kurulunca. Herkes tarafından kabul edilebilir bir liste hazırlanamayacağını öngördü. Yönetim kurulu üyelerine Ve listede adını geçmesi gereken İsimler için kişilerle sıkı temas kurulmasına ilişkin kesin bir tespit yaparak. Listenin kesinleşmesini isteyen Atatürk, toplantıdan ayrılmıştır.
29 Ekim Öncesi

Gece saatlerinde Çankaya gitmek için meclisten ayrılan Mustafa Kemal Atatürk meclis binasında Kemaleddin Sami ile Halil Paşa’ya rastlayacak sohbet etmelerini ardından yeğen akşam yemeğinde Atatürk, yarın İsmet Paşa ile milli Savunma Bakanı olan Kazım Paşa’nın Çankaya gelmelerini istedi. Fethi Bey’in de orada bulunması gerektiğini iletirken Rize milletvekili olan Fuat Bey’in Afyonkarahisar milletvekili Ruşen Eşref Bey’i gördüğünde yemek sırasında “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.” Cumhuriyetin ilanı için Ankara’da bulunan bütün dostlarını görüşmeye çağırıp onlarla tek tek görüşen Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet için yaptığı programın ve verdiği talimatları yerinde getirilişini göreceksiniz, dedi. 29 Ekim tarihinde yapılan görüşmeler ve alınan kararlar neticesinde meclis kürsüsüne oturan İsmet Paşa‘nın paylaştığı bilgi şöyle idi:

Kanun-u Esasî Ercümeni, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda değişiklikler yapılması ilgili tasarının öncelikle görüşülmesini teklif ediyorum. Meclis kürsüsünden gelen onay üzerine tutanak okundu nihayet kanun bir çok konuşmacının sesleriyle ve de alkışlarıyla bir ses yükseldi yaşasın Cumhuriyet! Yükselen ses nidaları arasında oy birliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuş ve onay 158 üye tarafından verilmiştir. Artık Ankara’dan milletvekili olan Mustafa Kemal paşa hazretleri Türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı olmuştur. Atatürk ve Cumhuriyet kelimeleri tarih boyunca hiçbir zaman ayrılmamaya bir milletin gözü önünde yemin etti.

Yorumlar