Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Atatürk hakkında bilinmeyenler sayısı oldukça fazladır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili bilinmeyenleri duyanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bunlardan ilki, “ata” lafını sevmemesi olarak dikkat çekiyor. Bu ve bunun gibi birçok bilinmeyeni bulunan Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili tüm bilinmeyenler yazımızda…

· Ata Lafı

“Atatürk” gibi bugün çok büyük anlam ifade eden bir kelimeyi, bir ismi; ilk kez o zamanlar Türk Dil Kurumu Başkanlığı yapan kişi kullanmış ve Mustafa Kemal’da bunu çok beğenip soyadına almıştı. Kendisine “Ata” olarak hitap edilmesini hiç sevmezdi.

· Kuru Fasulye – Pilav

Mustafa Kemal Atatürk, Manastır Askeri Lisesi’nde eğitim gördüğü esnada hemen hemen her gün kuru fasulye ve pilav yiyordu. O yıllardan kalan bir alışkanlıkla birlikte ömrü boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıyı pek sevmediği bilinen Atatürk, canı tatlı istediğinde gül reçeli yemeyi tercih ederdi.

· Hayali

Atatürk hakkında bilinmeyenler listesinin 3.sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün hayaline yer vermek istedik. 


Ömrü yettiği takdirde, Dünya turuna çıkarak Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletip, çok daha faydalı bir hale getirmek istiyordu.

· En Sevdiği Kitap

Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyenler arasında en az bilinmeyeni budur. Mustafa Kemal Atatürk’ün binlerce kitabı bulunuyordu. Fakat bunların arasında yalnızca tek bir tanesini ömrü boyunca bir an olsun yanından ayırmadı. O da Reşat Nuri Güntekin’in olan “Çalıkuşu” romanıydı. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kitabın her gün herhangi bir sayfasını açarak birkaç sayfa okuduğu bilinmektedir.

· Hayvanlara Düşkünlüğü

Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyenler listesinde yer alan 5. Konumuz Atatürk’ün hayvanlara olan düşkünlüğü olarak öne çıkıyor. Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpeği olan Mustafa Kemal Atatürk, Fox isimli köpeğini yatağının ucundan ayırmazdı. Hayvanlara düşkünlüğü çok fazla olan Atatürk aynı zamanda bir gün misafirlerinin de görebilmesi için daha yeni hayata gözlerini açan bir at yavrusuyla annesinin Çankaya Köşkü’nün kabul salonuna getirilmesi emrinde dahi bulunmuştu.

· En Sevdiği Dans

Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyenler listesindeki bir diğer konu ise, en sevdiği dans olarak dikkat çekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği dans türü “vals” olarak öne çıkıyordu.


 Müzik zevki oldukça çeşitlilik gösteren Mustafa Kemal Atatürk, klasik batı müziğinin yanı sıra, aynı zamanda Anadolu Ezgilerini de oldukça severek dinlemekteydi.

· Gömlek Rengi

Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyenler listesinin bir diğer önemli konusu da gömlek rengi olarak dikkat çekiyor. Tüm gömlekleri beyaz renkte olan Mustafa Kemal Atatürk, ilk yıllarda İsviçre’de özel olarak diktirirken, ardından yerli malı kullanma kampanyasına liderlik edip teşviklemek için Dikim işlerini Beyoğlu’nda bulunan bir terziye bırakmıştı.

· Asla Bu Renk Takım Elbise Giymezdi

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyenler arasında yer alan bir diğer özellik ise takım elbise rengi olarak dikkat çekiyor. Mustafa Kemal Atatürk, giydiği tüm takım elbiselerin tasarımlarını kendisi çiziyordu ve lacivert takım elbise giymeyi asla sevmiyordu.

· Beden Ölçüleri

Mustafa Kemal Atatürk’ün beden ölçülerinin kaç olduğunu biliyor muydunuz? Yine Atatürk hakkında bilinmeyenler listesinde yer alan beden ölçüleri konusu şu şekilde: Mustafa Kemal Atatürk 1.74 boya sahip ve 76 kilogram. Son dönemlerde hastalığının her geçen gün ilerlemesinden dolayı 46 kilograma kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi ve genel olarak tercihi hep bu ayakkabıdan yana olurdu.

· Şive

Mustafa Kemal Atatürk, oldukça özenli ve temiz bir şekilde Türkçe konuşurdu. Fakat bazı kelimeleri söylerken Rumeli şivesiyle konuşurdu. Bu da yine Atatürk Hakkında Bilinmeyenler arasında yer alan bir diğer konu.

Yorumlar