Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, sadece siyasi yönüyle değil pek çok yönüyle herkes tarafından merak ediliyor. Atatürk hayranları onun sevdiği yemekten tutun da sevdiği şarkılara kadar hayatını merak ediyor. Ülkemizi kurtaran, bize özgürlüğü bahşeden ve cumhuriyetimizi ilan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, hangi şarkıları sevdiğini ve hangi sanatçıları dinlediğini merak edenler için Atatürk'ün sevdiği şarkıları bu yazımızda topladık.Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılar özellikle ölüm yıl dönümünde araştırılıyor. Sosyal medya üzerinde pek çok kişi, Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılar ile onu yad ediyor. Sanatın her türlüsüne ilgi duyan ve seven Mustafa Kemal Atatürk, her yıl ölüm yıl dönümünde sevdiği şarkılar ile anılıyor.

Türk Sanat Müziğine Hayrandı ve Her Zaman Dinlerdi

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, pek çok sanatçının eserini dinliyordu. Fakat genellikle Türk sanat müziğini tercih ediyordu. Mustafa Kemal Atatürk, boş olduğu zamanlarda müzik dinleyerek keyif yapıyordu. Atatürk, dönemindeki her türlü şarkıyı dinleyerek, boş kaldığı vakitlerde ruhunu dinlendirmeyi tercih ediyordu. Atatürk'ün en sevdiği şarkılardan olan Fikrimin İnce Gülü, Atatürk severlerin listelerinde bulunuyor. Fikrimin İnce Gülü adlı eser günümüzde de birçok kişi tarafından söylenmiştir. Fikrimin İnce gülü Müzeyyen Senar tarafından da seslendirilmiştir. Atatürk'ün o dönemde en çok sevdiği şarkı budur. Bunun yanı sıra daha pek çok şarkıyı severek dinliyordu. 

Atatürk dönemin şarkıları arasında bulunan “mâni oluyor halimi takrire hicahım“ adlı eseri severek dinliyordu. Esma Başbuğ bu şarkıyı mükemmel bir şekilde yorumlamıştır. Atatürk'ün sevdiği bu şarkı günümüzde de pek çok kişi tarafından yorumlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği bir diğer şarkı ise ”Halil İbrahim” adlı eserdir. Günümüzde hala sevilen ve dinlenen bu eser, Türk Halk Müziği kapsamında birçok kişi tarafından seslendirilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar

Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği daha pek çok şarkı bulunuyor. Müziğin her türlüsünü seven ve ilgi duyan Mustafa Kemal, dönemin şarkılarını her zaman sevmiş ve benimsemiştir. Mustafa Kemal'in sevdiği şarkılardan bir liste oluşturduk. İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkı listesi bu şekildedir.
 • Aliş’imin Kaşları Kare
 • Atladım Bahçene Girdim
 • Cana Rakibi Handan Edersin
 • Dağlar Dağlar Viran Dağlar
 • Köşküm Var Derya'ya Karşı
 • Vardar Ovası adlı şarkı
 • Şahane Gözler Şahane
 • Havada Bulut yok
 • Ud Taksimi
 • Maya Dağdan Kalkan Kazlar
 • Pencere Açıldı
Atatürk'ün sevdiği şarkılar yukarıdaki gibi sıralanabilir. Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılar günümüzde pek çok sanatçı tarafından yeniden seslendirilmiştir. Birçok sanatçı bu şarkıları Mustafa Kemal Atatürk'ü sevdiği için söylemiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkıları dinleyebilir, onun hangi duygular ile bu şarkıyı sevdiğini anlayabilirsiniz.

Yorumlar